Guia completa de verbs irregulars i fonètica catalana

Llengua i literatura2,93 KB

Verbs irregulars

Irregularitats de la 1a conjugació (-AR)

  • Els únics verbs irregulars són estar i anar.
  • Els verbs acabats en vocal + -ar porten dièresi en algunes formes.

Irregularitats de la 2a conjugació (-ER/-RE)

  • Verbs com jeure, néixer, treure (alternança entre -a àtona i -e tònica): jauran / neixen / naixerem.
  • No existeix cap infinitiu acabat en -guer (ex: *volguer) ni cap gerundi acabat en -guent (ex: *volguent).

Irregularitats de la 3a conjugació (-IR)

Es divideixen en incoatius i purs. La majoria són incoatius.

  • Model DORMIR: ajupir, bullir, collir, cosir, escopir, fugir, grunyir, omplir, sentir, sortir, tossir i els seus derivats.
  • Models dobles: poden conjugar-se seguint els dos models verbs com acudir, consumir, mentir, presumir o resumir.

Nota sobre TOSSIR, COLLIR, COSIR, ESCOPIR, SORTIR:

  • Àtona: o
  • Tònica: u
  • Exemples: tòssireu / escopiria / sortirem / cusen.

Poder i voler

En el present de subjuntiu i l'imperatiu, totes les formes porten la vocal u.

Observacions gramaticals

  • Correlació verbal: Error habitual. En lloc de "Si m'ho haguessis demanat, t'ho hagués donat", la forma correcta és: Si m'ho haguessis demanat, t'ho hauria donat.
  • Ús del gerundi: No es pot utilitzar quan expressa una acció posterior a la del verb principal. És correcte quan l'acció és simultània.

Oracions exhortatives (imperatives)

  • Ordres: Imperatiu.
  • Prohibicions: Subjuntiu.

Exemples d'imperatiu

  • Escriure: escriu / escriviu / escrigui / escriguem / escriguin.
  • Dir: digues / digueu / digui / diguin.

Fonètica i fonologia

  • Oclusius: p-b, t-d, k-g
  • Fricatius: s-z, f-v, so de xarxa - so de gerani
  • Africats: so de fletxa - so de fetge, ts-dz
  • Altres: l, m, n, r (laterals, vibrants, nasals)

Regles fonètiques

  • b, d, g entre vocals → β, δ, ɣ
  • z → z i s (entre vocals)
  • s → ss, ç, c
  • Ex + vocal → gz
  • Taxi → ks

Assimilacions i ensordiments

  • La sonoritat a final absolut de mot s'ensordeix.
  • Sons oclusius s'ensordeixen davant vocal.
  • Sons oclusius sords a final de síl·laba o mot seguits d'un so sonor se sonoritzen.
  • Sons fricatius i africats a final de síl·laba o mot se sonoritzen davant d'un so consonàntic sonor o de vocal.
  • N + P, B o M → m

Descarregar

PDF Word HTML