Dialectes del Català: Característiques i Diferències Clau
Els dialectes del català
Milà i Fontanals va proposar l'any 1861 la divisió dialectal del català en oriental i occidental, basant-se en el tractament de les vocals a-e, i de les vocals o-u. Per delimitar dos dialectes o subdialectes, s'utilitzen les isoglosses, que són línies imaginàries que separen els llocs per la presència o l'absència d'un tret lingüístic determinat. Segons aquestes línies, la llengua catalana presenta la següent distribució dialectal:
Català Oriental
- Rossellonès
- Central (septentrional de transició, salat, xipella, barceloní, tarragoní)
- Balear (mallorquí, menorquí, eivissenc)
- Alguerès
Català Occidental
- Nord-occidental (ribagorçà, pallarès, tortosí)
- Valencià (valencià septentrional, valencià apitxat, valencià meridional [mallorquí de Tàrbena i la Vall de Gallinera])
El Rossellonès (Comarques de la Catalunya Nord) o Català Septentrional
Característiques principals:
- Absència de mots esdrúixols.
- Desinència -i de la primera persona del present d'indicatiu, el pretèrit imperfet d'indicatiu i el condicional: canti, regavi, regaria.
- Ús del verb ser com a auxiliar dels verbs de moviment: som anat.
- Ús d'occitanismes, gal·licismes i mots exclusius com nugues (nous).
- Negació amb la partícula pas, sense el no.
Diferències Fonètiques, Morfològiques i Lèxiques
Català Oriental vs. Català Occidental
- Confusió a, e àtones / Distinció a, e àtones.
- Neutralització de o, u àtones en [u] / Distinció de o, u àtones.
- E tancada llatí vulgar > /ɛ/ / E tancada llatí vulgar > /e/.
- /ʃ/ intervocàlica o final no precedida de iod (ix) / /ʃ/ intervocàlica o final precedida de iod (ix).
- -u, -i o ø a la 1a persona del present d'indicatiu / -e, -o a la 1a persona del present d'indicatiu.
- Incoatius amb -e- al present d'indicatiu, subjuntiu i imperatiu / Incoatius amb -i- al present d'indicatiu, subjuntiu i imperatiu.
- Plurals d'antics esdrúixols acabats en -n, perden la nasal / Plurals d'antics esdrúixols acabats en -n, mantenen la nasal.
- Lèxic específic: mirall, noi, llombrígol, xai / espill, xic, melic, corder.
Ús dels Pronoms Febles
- Complement Directe (CD):
- Si és determinat (el, la, els, les, això), el pronom feble és ho.
- Si és indeterminat, el pronom feble és en.
- Complement Indirecte (CI):
- El pronom feble és li.
- Combinació amb CD:
- Si hi ha CD determinat i CI singular, li esdevé hi.
- Si hi ha CD determinat i CI plural, s'utilitza els hi.
- Atribut:
- El pronom feble és ho.
- També es poden usar el, la, els, les per emfatitzar.
- Complement del Nom (CN) introduït per de: El pronom feble és en.
- Complement Agent (CA) introduït per de: El pronom feble és en.
- Complement de Règim Verbal (CRV):
- Si el CRV és introduït per de + SN, el pronom feble és en.
- En altres casos, el pronom feble és hi.
- Complement Circumstancial (CC):
- Si és de lloc i introduït per de, el pronom feble és en.
- En altres casos, el pronom feble és hi.
- Complement Predicatiu (CPred):
- El pronom feble és hi.
- Si el CPred és introduït per de, el pronom feble és en.