Verbs 'Ser' i 'Haver': Guia Completa
Verb 'Ser'
Indicatiu
Present: sóc, ets, és, som, sou, són.
Perfet: he estat, has estat, ha estat, hem estat, heu estat, han estat.
Imperfet: era, eres, era, érem, éreu, eren.
Plusquamperfet: havia estat, havies estat, havia estat, havíem estat, havíeu estat, havien estat.
Passat simple: fui, fores, fou, fórem, fóreu, foren.
Passat anterior: haguí estat, hagueres estat, hagué estat, haguérem estat, haguéreu estat, hagueren estat.
Passat perifràstic: vaig ser, vas ser, va ser, vam ser, vau ser, van ser.
Passat anterior perifràstic: vaig haver estat, vas haver estat, va haver estat, vam haver estat, vau haver estat, van haver estat.
Futur: seré, seràs, serà, serem, sereu, seran.
Futur perfet: hauré estat, hauràs estat, haurà estat, haurem estat, haureu estat, hauran estat.
Condicional
Condicional simple: seria/fóra, series/fores, seria/fóra, seríem/fórem, seríeu/fóreu, serien/foren.
Condicional perfet: hauria/haguera estat, hauries estat, hauria estat, hauríem estat, hauríeu estat, haurien estat.
Subjuntiu
Present: sigui, siguis, sigui, siguem, sigueu, siguin.
Imperfet: fos, fossis, fos, fóssim, fóssiu, fossin.
Perfet: hagi estat, hagis estat, hagi estat, hàgim estat, hàgiu estat, hagin estat.
Plusquamperfet: hagués estat, haguessis estat, hagués estat, haguéssim estat, haguéssiu estat, haguessin estat.
Imperatiu
sigues, sigui, siguem, sigueu, siguin.
Formes no personals
- Infinitiu present: ser
- Infinitiu perfet: haver estat
- Gerundi present: essent (o sent)
- Gerundi perfet: havent estat
- Participi: estat, estada, estats, estades
Verb 'Haver'
Indicatiu
Present: he/haig, has, ha, hem/havem, heu/haveu, han.
Perfet: he hagut, has hagut, ha hagut, hem hagut, heu hagut, han hagut.
Imperfet: havia, havies, havia, havíem, havíeu, havien.
Plusquamperfet: havia hagut, havies hagut, havia hagut, havíem hagut, havíeu hagut, havien hagut.
Passat simple: haguí, hagueres, hagué, haguérem, haguéreu, hagueren.
Passat anterior: haguí hagut, hagueres hagut, hagué hagut, haguérem hagut, haguéreu hagut, hagueren hagut.
Passat perifràstic: vaig haver, vas haver, va haver, vam haver, vau haver, van haver.
Passat anterior perifràstic: vaig haver hagut, vas haver hagut, va haver hagut, vam haver hagut, vau haver hagut, van haver hagut.
Futur: hauré, hauràs, haurà, haurem, haureu, hauran.
Futur perfet: hauré hagut, hauràs hagut, haurà hagut, haurem hagut, haureu hagut, hauran hagut.
Condicional
Condicional simple: hauria/haguera, hauries/hagueres, hauria/haguera, hauríem/haguérem, hauríeu/haguéreu, haurien/hagueren.
Condicional perfet: hauria/haguera hagut, hauries hagut, hauria hagut, hauríem hagut, hauríeu hagut, haurien hagut.
Subjuntiu
Present: hagi, hagis, hagi, hàgim, hàgiu, hagin.
Imperfet: hagués, haguessis, hagués, haguéssim, haguéssiu, haguessin.
Perfet: hagi hagut, hagis hagut, hagi hagut, hàgim hagut, hàgiu hagut, hagin hagut.
Plusquamperfet: hagués hagut, haguessis hagut, hagués hagut, haguéssim hagut, haguéssiu hagut, haguessin hagut.
Formes no personals
- Infinitiu present: haver
- Infinitiu perfet: haver hagut
- Gerundi present: havent
- Gerundi perfet: havent hagut
- Participi: hagut, haguda, haguts, hagudes