Conjugació de Verbs en Català: Temps i Modes Verbals
Conjugació de Verbs en Català: Temps i Modes
| Temps i Modes | 1a Conjugació -AR | 2a Conjugació -RE / -ER | 3a Conjugació -IR (Incoatius / Purs) | Temps Compostos | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Infinitiu | Cantar | Perdre Témer | Servir Dormir | Infinitiu Passat | Haver cantat | |
| Present Indicatiu |
Canto
-es -a -em -eu -en |
Perdo Temo
-s -em -eu -en |
Serveixo Dormo
-eixes -s -eix - -im -iu -eixen -en | Perfet |
He cantat, perdut
has ha hem heu han | |
| Imperfet |
Cantava
-aves -ava -àvem -àveu -aven |
Perdia Temia
-ies -ia -íem -íeu -ien |
Servia Dormia
-ies -ia -íem -íeu -ien | Plusquamperfet |
Havia cantat, perdut
havies havia havíem havíeu havien | |
| Passat Simple |
Cantí
-ares -à -àrem -àreu -aren |
Perdí Temí
-eres -é -érem -éreu -eren |
Serví Dormí
-ires -í -írem -íreu -iren | Passat Anterior |
Haguí cantat
hagueres hagué haguérem haguéreu hagueren | |
| Passat Perifràstic |
Vaig cantar
vas o vares va vam o vàrem vau o vàreu van o varen |
Vaig perdre témer
vas o vares va vam o vàrem vau o vàreu van o varen |
Vaig servir dormir
vas o vares va vam o vàrem vau o vàreu van o varen | Passat Anterior Perifràstic |
Vaig haver cantat
vas/vares haver va vam/vàrem vau/vàreu van/varen | |
| Futur |
Cantaré
-aràs -arà -arem -areu -aran |
Perdré Temeré
-ràs -eràs -rà -erà -rem -erem -reu -ereu -ran -eran |
Serviré Dormiré
-iràs -irà -irem -ireu -iran | Futur Perfet |
Hauré cantat
hauràs haurem haureu hauran | |
| Condicional |
Cantaria
-aries -aria -aríem -aríeu -arien |
Perdria Temeria
-ries -eries -ria -eria -ríem -eríem -ríeu -eríeu -rien -erien |
Serviria Dormiria
-iries -iria -iríem -iríeu -irien | Condicional Perfet |
Hauria cantat
hauries hauria hauríem hauríeu haurien |
Subjuntiu
| Present |
Canti
-is -i -em -eu -in |
Perdi Temi
-is -i -em -eu -in |
Serveixi Dormi
serveixis -is serveixi -i -im -iu serveixin dormin | Perfet |
Hagi cantat
hagis hagi hàgim hàgiu hagin |
| Imperfet |
Cantés
-essis -és -éssim -éssiu -essin |
Perdés Temés
-essis -és -éssim -éssiu -essin |
Servís Dormís
-issis -ís -íssim -íssiu -issin | Plusquamperfet |
Hagués cantat
haguessis hagués haguéssim haguéssiu haguessin |
| Passat (perifràstic) | Vagi cantar | Perdre Témer | Servir Dormir |
Passat anterior
(perifràstic) Vagi haver cantat |
| Imperatiu |
Canta tu
-i ell -em nos. -eu vos. -in ells |
Perd Tem tu
perdi temi ell -em nos. -eu vos. -in ells |
Serveix Dorm tu
-eixi dormi ell -im nos. -iu vos. Serveixin dormin ells |
| Participi passat | Cantat | Perdut Temut | Servit Dormit |
| Gerundi | Cantant | Perdent Tement | Servint Dormint |