Conjugació de Verbs en Català: Temps i Modes Verbals

Llengua i literatura7,14 KB

Conjugació de Verbs en Català: Temps i Modes

Temps i Modes1a Conjugació -AR2a Conjugació -RE / -ER3a Conjugació -IR (Incoatius / Purs)Temps Compostos
InfinitiuCantarPerdre TémerServir DormirInfinitiu PassatHaver cantat
Present Indicatiu Canto
-es
-a
-em
-eu
-en
Perdo Temo
-s
-em
-eu
-en
Serveixo Dormo
-eixes -s
-eix -
-im
-iu
-eixen -en
Perfet He cantat, perdut
has
ha
hem
heu
han
Imperfet Cantava
-aves
-ava
-àvem
-àveu
-aven
Perdia Temia
-ies
-ia
-íem
-íeu
-ien
Servia Dormia
-ies
-ia
-íem
-íeu
-ien
Plusquamperfet Havia cantat, perdut
havies
havia
havíem
havíeu
havien
Passat Simple Cantí
-ares
-à
-àrem
-àreu
-aren
Perdí Temí
-eres
-é
-érem
-éreu
-eren
Serví Dormí
-ires
-í
-írem
-íreu
-iren
Passat Anterior Haguí cantat
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
Passat Perifràstic Vaig cantar
vas o vares
va
vam o vàrem
vau o vàreu
van o varen
Vaig perdre témer
vas o vares
va
vam o vàrem
vau o vàreu
van o varen
Vaig servir dormir
vas o vares
va
vam o vàrem
vau o vàreu
van o varen
Passat Anterior Perifràstic Vaig haver cantat
vas/vares haver
va
vam/vàrem
vau/vàreu
van/varen
Futur Cantaré
-aràs
-arà
-arem
-areu
-aran
Perdré Temeré
-ràs -eràs
-rà -erà
-rem -erem
-reu -ereu
-ran -eran
Serviré Dormiré
-iràs
-irà
-irem
-ireu
-iran
Futur Perfet Hauré cantat
hauràs
haurem
haureu
hauran
Condicional Cantaria
-aries
-aria
-aríem
-aríeu
-arien
Perdria Temeria
-ries -eries
-ria -eria
-ríem -eríem
-ríeu -eríeu
-rien -erien
Serviria Dormiria
-iries
-iria
-iríem
-iríeu
-irien
Condicional Perfet Hauria cantat
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien

Subjuntiu

Present Canti
-is
-i
-em
-eu
-in
Perdi Temi
-is
-i
-em
-eu
-in
Serveixi Dormi
serveixis -is
serveixi -i
-im
-iu
serveixin dormin
Perfet Hagi cantat
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
Imperfet Cantés
-essis
-és
-éssim
-éssiu
-essin
Perdés Temés
-essis
-és
-éssim
-éssiu
-essin
Servís Dormís
-issis
-ís
-íssim
-íssiu
-issin
Plusquamperfet Hagués cantat
haguessis
hagués
haguéssim
haguéssiu
haguessin
Passat (perifràstic)Vagi cantarPerdre TémerServir Dormir Passat anterior
(perifràstic)
Vagi haver cantat
Imperatiu Canta tu
-i ell
-em nos.
-eu vos.
-in ells
Perd Tem tu
perdi temi ell
-em nos.
-eu vos.
-in ells
Serveix Dorm tu
-eixi dormi ell
-im nos.
-iu vos.
Serveixin dormin ells
Participi passatCantatPerdut TemutServit Dormit
GerundiCantantPerdent TementServint Dormint

Descarregar

PDF Word HTML